Głosowanie elektroniczne, informacje

11 października 2017

W czwartek, 12 października 2017 r. rusza głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2018. Jednym z możliwych sposobów głosowania będzie głosowanie elektroniczne (on-line). Zachęcamy do przeczytania informacji i wskazówek dotyczących samego głosowania.

Po wejściu na stronę www.obywatelskibb.pl należy wybrać zakładkę "Głosowanie" lub "Projekty" a następnie odnaleźć interesujący nas projekt i kliknąć przycisk "WYBIERAM" widoczny przy każdym dopuszczonym do głosowania projekcie. Głosujemy na JEDEN interesujący nas projekt ogólnomiejski i/lub JEDEN projekt osiedlowy.

Podobnie jak w poprzedniej edycji B.O. zrezygnowano z podawania adresu e-mail na rzecz podania nr telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny (autoryzacyjny) dla potwierdzenia głosu. Głosowanie elektroniczne wymaga wprowadzenia do formularza elektronicznego unikalnego kodu weryfikacyjnego (autoryzacyjnego) dostarczonego poprzez bezpłatną dla użytkownika wiadomość SMS na wskazany przez głosującego numer telefonu komórkowego.

Z wykorzystaniem jednego numeru telefonu komórkowego może zagłosować łącznie na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe nie więcej niż pięciu mieszkańców Bielska-Białej.

Głosując elektronicznie należy przygotować swój nr PESEL, podać imię i nazwisko,  a także posiadać czynny numer telefonu komórkowego w dowolnej sieci, który posłuży do potwierdzenia oddanego głosu. Na podany przez głosującego nr telefonu komórkowego zostanie wysłany kod weryfikacyjny, którego wprowadzenie we właściwe pole i zatwierdzenie kończy głosowanie.

Jednocześnie przypominamy, że nie ma potrzeby głosowania w tych Osiedlach, w których został zgłoszony jeden projekt, który uzyskał opinię pozytywną lub w których zgłoszono więcej niż jeden projekt na łączną kwotę 100 tys. zł. W takim przypadku zgłoszone i pozytywnie zweryfikowane projekty zostały automatycznie wybrane do realizacji w 2018 r. (tj. bez konieczności głosowania na nie). W głosowaniu on-line przy takich projektach będzie wyświetlony przycisk "ZAKWALIFIKOWANY" - oznacza to, że nie głosujemy na taki projekt. 

Informacje techniczne, wymagania

W trosce o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, serwis Budżetu Obywatelskiego stworzony jest w najnowszej wersji języka HTML5. Oznacza to, że stosuje nowoczesne rozwiązania łączące wygodę interfejsu, szybkość działania i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Do jego poprawnego działania wymagane jest użycie przeglądarki wspierającej zastosowane na witrynie technologie. Jeśli Państwa przeglądarka nie spełnia jednego z powyższych wymagań, zalecamy jej aktualizację do najnowszej wersji bądź użycie innej zalecanej przez nas przeglądarki.

Wymagane rodzaje i wersje przeglądarki

Używaną obecnie przez Państwa wersję przeglądarki można łatwo sprawdzić na witrynie www.whatbrowser.org

W przypadku większości przeglądarek automatyczna aktualizacja jest procedurą standardową, jeśli jednak Państwa przeglądarka nie spełnia podanych wyżej wymagań, należy wykonać jej ręczną aktualizację, np. przy użyciu jednego z powyższych odnośników.

Jeśli mimo aktualizacji przeglądarki serwis działa lub wyświetla się nieprawidłowo, proszę upewnić się że w Państwa przeglądarce nie wyłączono lub ograniczono działania języka javascript (dostępne w ustawieniach) lub konfliktu nie powoduje jeden z zainstalowanych dodatków (np. AdBlock). W takim przypadku na czas użytkowania witryny zalecamy wyłączenie dodatku blokującego np. pokazywanie się okienek.

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych zaleceń problem nie ustąpił, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

Przeglądarki urządzeń mobilnych (smartfony, tablety)

Serwis jest w pełni kompatybilny z większością dostępnych na rynku urządzeń mobilnych. Jeśli występuje inny problem dostępności witryny przez urządzenie mobilne, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

Wymagania sprzętowe

Technologie użyte na stronie nie powodują znaczącego obciążenia mocy obliczeniowej urządzenia. Serwis powinien zachować satysfakcjonującą wydajność na urządzeniach wyposażonych w procesor 600 MHz i 512 kb pamięci RAM (wszystkie współczesne komputery, większość smartfonów i tabletów), spadek wydajności może objawiać się spowolnionym działaniem lub opóźnieniem w wyświetlaniu strony, jednak jej pozostałe funkcjonalności powinny pozostać dostępne.

Inne problemy z działaniem

Istnieje możliwość, że mimo spełnianych przez Państwa powyższych wymagań, serwis działa wolno lub nie wyświetla żadnej ze stron lub komunikat błędu o numerze 503. Spowodowane jest to nadmiernym obciążeniem serwera przez dużą liczbę osób użytkujących go równocześnie. W takim przypadku prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy do odwiedzin w godzinach jego mniejszej popularności. Przypominamy, że głosowanie na projekty trwa 8 dni.

Jeśli występuje inny problem, prosimy o opisanie go możliwie szczegółowo i wysłanie pod adres kontakt@obywatelskibb.pl.

 

Aktualności

PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
091011 12131415
16171819202122
23242526272829
3031